aktualności

o fundacji / o galerii

projekty: wystawy / dyskusje / spotkania / wykłady / film

publikacje

artyści

partnerzy / patroni

kontakt

 

FACEBOOK

 

 

 

 

 

 

 

organizatorzy

 

 

 

Wizytująca

 

Galeria

 

 

 

Fundacja

 

i Galeria

 

Supermarket

 

Sztuki

 

 

 

 

 

 

 

patron

 

medialny

 

 

Artinfo.pl

 

 

 

 

 

 

mecenes

 

 

ANODAL

 

FUNDACJA SUPERMARKET SZTUKI / GALERIA SUPERMARKET SZTUKI

 


 

PROJEKTY

 

 

MAŁGORZATA

 

MARKIEWICZ

 

To nic, to nic,

 

powiedziałem

 

sobie, nic, nic

 

(Vieniedikt Jerofiejew)

 

14 maja 2016 / 19:00-24:00 /

otwarcie wystawy i performance podczas NOCY MUZEÓW

wystawa czynna do 10 czerwca 2016

 

fot. Piotr Grześczyk

 

Wizytująca Galeria / Galeria Supermarket Sztuki
ul. Grzybowska 88, Warszawa

kurator: Leszek Czajka
współpraca: Agnieszka Żechowska

 

Wystawa Małgorzaty Markiewicz „to nic, to nic, powiedziałem sobie nic nic” skupia się na refleksji nad domem i jego różnymi aspektami: emocjonalnymi, rodzinnymi, społecznymi, kulturowymi czy też politycznymi. Artystka przyjmuje perspektywę kobiecą. Bohaterka jej twórczości nieustannie dekonstruuje przestrzeń domową i rolę kobiety, nie po to by je porzucić, lecz by na nowo je definiować, tworzyć, przebudowywać. Przeciąga nić pomiędzy domem i światem poza nim, stawia sobie pytanie: jak być i tu i tam? Nie chce lub nie może zerwać więzi - „to nic, to nic…” - Zbliża się i oddala, wraca, ale… do czego? Czym (i gdzie) jest dom? 
Małgorzata Markiewicz nie raz zadawała to pytanie w swoich pracach; zadawała je sobie, swoim znajomym, swoim studentom i widzom - osobom pochodzącym z różnych stron świata. Uzyskała wiele odmiennych odpowiedzi. 

Refleksji nad domem poświęciła m.in. książki „The Cookbook with Home Metaphors” i „Let’s Play Home” (praca doktorska). Wiele w nich cytatów, zdjęć, tekstyliów i zakamarków, których nie brakuje również w wielu domach. Na wystawie będzie można je odkrywać i zgłębiać. Oprócz książek artystka zaprezentuje fotografie, ubrania i inne obiekty oraz instalacje, a także performance. 

Małgorzata Markiewicz (ur. 1979), studiowała na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem 2004), uczestniczyła w seminarium dla doktorantów na KTH (Królewskiej Akademii Technologicznej) w Sztokholmie na Wydziale Architektury (2013, 2014-2015), studentka niezależnego rocznego kursu podyplomowego na Uczelni Konstfack w Sztokhlomie – Organising discourse – in crafts, design and architecture, W 2015 uzyskała tytuł doktora na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Odbyła rezydencje: London Summer Intensive UCL&Camden Arts Centre, Londyn UK (2015), CRIR, Kopenhaga, Dania (2014), Botkyrka Konsthall, Szwecja (2013), rezydencja w ramach programu „Paths crossing”, The Factory for Art&Design, Kopenhaga, Dania (2011), Spaces Gallery, Cleveland USA (2007), HIAP, Cable Factory Helsinki, Finlandia, w ramach programu A-I-R Laboratory CSW Zamek Ujazdowski (2006). Autorka wielu wystaw indywidualnych i uczestniczka wystaw zbiorowych w Polsce i zagranicą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. Piotr Grześczyk

 

 

fot. Piotr Grześczyk

fot. Piotr Grześczyk

fot. Piotr Grześczyk

fot. Piotr Grześczyk

fot. Piotr Grześczyk

fot. Piotr Grześczyk

 

 

 

fot. Piotr Grześczyk

fot. Piotr Grześczyk